Vítejte na oficiální stránkách Obce Borovnice okres Trutnov.
Menu
Turistické zajímavosti

Pověsti a legendy

Pověsti a legendySocha sv. Jana Nepomuckého u Borovnice

U silnice z Vidochova do Borovnice je socha Jana Nepomuckého, který stojí v neslušné pozici, totiž zády k silnici. Říká se, že tím dává Vidochovským najevo svou nevšímavost, ale stalo se takto: Nedaleko odtud jsou hranice německých osad Borovnice a Vidochova, tam měl státi původně a chtěli si ho poříditi společným nákladem. Socha skutečně bez úrazu dovezena na určené místo a měla býti postavena. A tu nastala veliká obtíž. Obě obce chtěly, aby je oslavenec hlídal a aby na ně snad náhodou nezapomněl. Krátce, obě osady chtěly, aby byl světec obrácen k nim.            

Kdosi jim radil, aby dali sochu předělati, že by pak mohlo být vyhověno oběma, ale s tím nesouhlasili jedni ani druzí, protože nechtěli míti šilhavého svatého. Z moudrého počátku povstala nad svatým veliká váda, které on při své svatosti nedovedl zabrániti. Borovničtí se rozhodli: Několik jich chopilo se milého svatého a nedbajíce protestu Vidochovských usaadili ho zase na voze. Konečně byli Vidochovští umlčeni. Sochu zaplatili Borovničtí, neboť jejich společníci měli v té době obecní pokladnu úplně prázdnou.

Legenda o kletbě ve Zlatnici

Pod kořeny stromů, kde ,,zrají kovy" se v šachtách dolu nevrátil na světlo boží nejeden z horníků. Tak tomu bylo i onehdá, kdy se nevrátil ze šachty Matěj. Jeho žena mu nesla ke štole kaši k obědu. Když se její Matěj k povrchu nevracel a kamarádi jeho ji sdělili, že ho kamení zavalilo a on svůj život pod zemí zanechal, vysypala tehdy do potoka kaši, jež mu nesla. A pronesla tato slova: ,,Kolik zrní je v té kaši, tolik roků tady ptáček nezazpívá!" No posuďte sami, až sem zavítáte, zda-li kletba ještě trvá... neboť zvláštní klid tohoto místa je přímo fascinující.


| Autor: Martin Kühnel | Vydáno dne 27. 08. 2013 | 3745 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Z úřední desky
Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Geoportál Obce Borovnice
Malované mapy
RSS kanál
Elektronická podatelna
e-podatelna@borovnice.cz

Informace o provozu elektronické podatelny.
Foto dne
Máme rádi zvířata 17.6.2017 - 12
Máme rádi zvířata 17.6.2017
zobrazení: 91
známka: 0
Anketa pro Vás
Jakou infrastrukturu služeb by jste si v obci přáli?

Vodovod. (1372 hl.)
 
Kanalizaci. (1204 hl.)
 
Vodovod a kanalizaci. (1198 hl.)
 
Zemní plyn. (1158 hl.)
 
Kabelová televize. (1269 hl.)
 
Asfaltové komunikace. (1191 hl.)
 
Nic. (1169 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8561
Inzeráty
Nejsou žádné inzeráty.
SMS Informace
formulare.php?formular=1

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Layout freestyle2008o vytvořil (c) Jakub Víšek. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server ADMINISTRACE